DEDEKTÖR TAMİRİ

Dedektör tamiri, dedektör onarımı, define dedektörü tamiri, bakım ve onarımı konularında çalışma yapıyoruz. RGB Elektronik çalışma alanları, metal dedektörü tasarımı, define dedektörü üretimi, elektronik proje tasarımları, yeraltı görüntüleme cihazları, manyetometre ve gradyometre cihazları tasarım ve üretimleridir.

Dedektör tamiri yapıyoruz. Dedektör tamiri bakım ve onarımı yapmaktayız. Dedektör tamiri uzmanlık ve deneyim gerektiren bir iştir. Cihazlarınızı deneyimsiz kişilere teslim etmeyin. Metal dedektörü üretici firmalar cihazlarına iki yıl garanti verirler, garanti kapsamındaki cihazlar üretici firmaya geri götürülmelidir.

dedektör tamiri

dedektör tamiri

Dedektör arıza tipleri hakkında bir kaç örnek verelim;

Cihazlarda çoğunlukla pil ve akü sorunları ile karşılaşmaktayız. Zamanla bitmiş Pil ve aküler artık şarj tutmamaktadır. Bunların uygun voltaj ve akım değerlerinde yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Dedektörler kullanılırken, sağa sola hareket ve sarsıntılardan dolayı kablo kopma sorunları ortaya çıkmaktadır. Kopuk kablolar arıza sebebidir. Deneyimli bir usta kopuk kabloyu değiştirmelidir.

Pulse induction metal dedektörlerde TX verici transistörü ( genelde mosfet IRF706 , IRLZ44 gibi) ısıdan dolayı bozulmaktadır. Bu transistölerin kaliteli bir marka ile değiştirilmesi gerekmektedir. Pulse induction metal dedektör cihazları tamiri VLF dedektörlere göre daha kolaydır.

VLF dedektörlerde genelde bobin arızası ve güç kaynağı arızaları ile karşılaşmaktayız. VLF dedektör bobinleri çok hassas yapıda üretilmişlerdir. Kullanım sırasında set çarpmalar ya da düşme sonucunda plastik başlık ezilmeleri bobin ayarlarını bozar. VLF dedektör arızası onarımı çok zahmetli ve zordur. Bobin akortu ve eski haline getirilmesi deneyim gerektiren bir konudur.

Dedektörün tamirden sonra performansı

Deneyimsiz acemi ustaların tamir ettikleri define dedektörleri orjinal hallerindeki performanslarını genelde kaybederler. Düzgün çalışmayan bir dedektör iş görmez. Ustanın konu hakkında tecrübesi çok önemlidir. Usta en az elektronik teknikeri kadar bilgi birikimine sahip olmalıdır. Sıradan televizyon tamircileri ve elektrikçiler dedektör tamiri genelde yapamazlar. Dedektör başlığının akort ayarı tecrübe ve ustalık gerektirir.

Metal dedektörlerinde tamir sonrası test yapmak gerekir. Metal ayrımı ve algılama mesafesi kontrol edilmeli ve en iyi hale getirilmelidir. Metal dedektörleri mineralli topraklarda yanıltıcı sinyaller vermektedirler. Mineral hassasiyeti doğru ayarlanmalıdır. Eğer duyarlılık fazla açılırsa mineralden çok etkilenir, az açılırsa hassasiyetini kaybeder.

RGB elektronik, her türlü dedektör ve yeraltı görüntüleme cihazının tamir ve bakımını, titizlik ve ustalıkla yapmaktadır.